İnternette Güvenli Alışveriş İçin İpuçları

İnternette Güvenli Alışveriş İçin İpuçları

29.08.2017
Bir internet sitesinden alışveriş yapacaksınız ama tereddütleriniz var. Günden güne hızla artan ve gerçekten hayatımızı çok kolaylaştıran internetten alışveriş için size rehber olacak bir kaç hususa değinmek istedik bu yazımızda. Alışveriş yapmak istediğiniz site acaba yeterince güvenli mi? Kredi kartınız ile gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilir misiniz? Ya alım yaptığınız ürünler yerine başka ürünler gönderilirse veya hiç gönderilmezse. Bin bir emek vererek kazandığınız ve istediğiniz bir ürün için rahatlıkla harcamayı göze aldığınız paranız boşa giderse. İşte bu yazımızda sizlerle internetten güvenli alışveriş yapmak için dikkat etmeniz gereken bir kaç ufak ipucunu paylaşacağız, dileriz faydamız dokunur.

Hep Beraber Kısaca Bu Önemli Bilgilere Göz Atalım ;

İletişim adreslerine dikkat edin; Gerçekten işine önem, müşterilerine değer veren güvenilir tüm e-ticaret sitelerinde iletişim bilgileri açıkça yer almaktadır. Açık adresinden, e-posta adresine, telefon numaralarından cep telefonlarına kadar iş yerinin güvenliğini sorgulayabileceğimiz tüm bilgiler karşımızdadır. Hala içinizde şöyle bir tereddüt mevcut ise "evet güzel bu bilgilere yer verilmiş, iyi ama acaba bu bilgiler gerçeği yansıtıyor mu?" Bu şüpheyi gidermek için küçük bir zaman ayırarak telefon numaralarından ulaşın, adres tarifi isteyin kafanızı da yüreğinizi de rahatlatın.


"https" yazıyor mu?; Alışveriş yaptığınız sitenin ödeme bölümüne geldiğinizde adres çubuğunda "https://" yazıp yazmadığına dikkat edin, eğer sadece "http://" yazıyorsa o sayfada ödeme yapmak son derece riskli olabilir.


Güvenlik Sertifikası son derece önemli; Alışveriş yapmaya karar verdiğiniz internet sitesi Güvenlik (SSL) sertifikasına sahip mi? Buna mutlaka dikkat edin. Sitede SSL sertifikası yürürlükte iken siz ve bağlandığınız site arasında iletilen tüm veriler bir uçtan diğer uca şifrelenir. Güvenli tüm alışveriş sitelerinde SSL sertifikası sağ tarafta bulunan veya benzeri bir sertifika logosu bulunur.


Mümkünse sanal kart kullanın; Alışveriş yapmayı düşündüğünüz site kişisel bilgilerinizi ve kredi kartı bilgilerinizi koruyor mu? Başkaları ile paylaşıyor mu? Buna mutlaka dikkat edin. Mümkünse eğer sanal kart oluşturun ve alışverişlerinizi bu sanal kartınız ile yapın. Alışveriş yapmayı düşündüğünüz site ne kadar güvenli olursa olsun en üstün güvenlik sistemlerinde bile milyonda bir de olsa bir güvenlik açığı bulunma ihtimalini asla göz ardı etmeyin.


Ortam güvenliğini sağlayın; Mümkün olduğunca ortak kullanıma açık bilgisayarlardan alışveriş yapmaktan kaçının. Kafeler, okul bilgisayarları, internet kafeler ve ortak kullanıma açık wifi alanları gibi yerler her türlü virüs, trojan ya da yasadışı izleme programıyla dolu olabilir. Bu gibi yerlerde mümkün mertebe kredi kartı bilgilerinizi ve kişisel bilgilerinizi kullanmayın.


Formları mutlaka saklayın; İnternetten alışveriş olanağı sağlayan tüm sitelerde alışverişinizi tamamlamadan önce size sunulması gereken ve yasal olarak zorunluluk arz eden "Ön Bilgilendirme ve Mesafeli Satış Sözleşmesi"ni, alışverişinizi sonlandırdıktan sonra mutlaka basılı kağıt olarak veya e-mailinizde saklayın.