Gelin Adaylarına Tavsiyeler

Gelin Adaylarına Tavsiyeler

01.03.2018
Gelin adaylarının en mükemmel olmayı istedikleri gün şüphesiz düğün günleridir. Bu özel günde harikulade görünmek için gelinlik seçimini doğru yapmak büyük önem taşır.

Dikdörtgen Tipli Vücutlar

Bu vücut türünde bel kısmı çok fazla belli değildir, omuzlardan kalçalara doğru düze yakın bir hat inmektedir. Dikdörtgen vücutlu bayanların, bellerini ortaya çıkaran büzgülü bir gelinlik modeli seçmeleri uygun olacaktır.

Armudi Tipli Vücutlar

Bu tipteki bir kadının kalçaları omuzlarından daha geniştir. Aradaki bu farkı aza indirmek için hafifçe vatkalı gelinlik modelleri uygun olabilir. Bunun yanı sıra, kalın kumaşlı modeller tercih edilmelidir. Kalçalar geniş ve yuvarlak ise düz kesimli modellerden kaçınılmalıdır; çünkü bu tür modeller kalçaların genişliğini daha fazla ortaya çıkaracaktır. Kalın belli bir vücut için tavsiyemiz V tipinde bir gelinlik modeli seçimidir. Ayrıca kemerli ve geniş gelinlik modelleri de pek uygun değildir.

Üçgen Tipli Vücutlar

Üçgen tipli vücuda sahip kadınların omuzları kalçalarına göre daha geniştir. Genelde sporcu bayanlarda rastlanılan bu tip vücut için, omuzların genişliğini kapatmak amacıyla, üst kısmı düz kesimli ve uzun kollu modeller uygundur.

Kum Saati Tipli Vücutlar

Genelde ideal vücut tipi olarak görülen bu vücutlar için hemen her modelin yakıştığı söylenebilir. Yine de bellerini ortaya çıkaran modeller önerilebilir. 

Diğer Tavsiyeler

* Düz karınlı ve küçük göğüslü iseniz, düz kesimli bir gelinlik seçebilirsiniz.

* Göbeğinizden şikayetçi olmanız durumunda A tipinde gelinlikler uygundur.

* Sırtınızın güzelliğine inanıyorsanız, sırtı bele kadar açık olan bir gelinlik seçebilirsiniz.

* Kısa boyluysanız, önü V kesimli bir gelinlik boyunuzu olduğundan uzun gösterir.

* Uzun boyluysanız etek boyları çok kısa olmadan her model yakışır.

* Kısa boyunluysanız önerimiz saçlarınızı toplamanız olacaktır.

* Uzun boyunluysanız tam tersine saçlarınızı açık bırakmalısınız.

* Kollarınız kalın veya çok ince ise, uzun ya da kısa kollu bir gelinlik seçebilirsiniz.

Gelinlik modelinin seçimi, düğün sürecinin en unutulmaz anlarından biridir. Doğru seçim yapmak için sadece hayallere değil gerçeklere de prim vermek gerekir.

Her ne kadar düğün mekanı ve bütçesi akrabalar, arkadaşlar gibi etkenler gelin adayının kararını etkilese de son söz her zaman, gelinliği giyecek olanın kendisine ait olmalıdır.

Seçiminizi 3 ay önce yapın. Düğün tarihi ve mekanını kesinlestirdiğiniz gün gelinlik arayışınıza da başlayabilirsiniz. Gelinliğinizin modeli düğün tarihinden 3 ay önce kesinleşmiş olmalı. Böylelikle ev eşyası veya organizasyon kısmı ile ilgilenirken dikkatiniz bölünmez.

Gelinliğiniz, düğün gününden en geç 2 hafta önce her şeyi ile bitmiş olmalı. Gelinliğinizi önceden teslim alıp evinizde saklayabileceğiniz gibi, satın aldığınız butikten elbisenizi düğün mekanına getirip size o gün teslim etmelerini de isteyebilirsiniz. Bu şekilde buruşmasını önlemiş olursunuz.

Kışa saten yakışır. Kış sezonu için saten, krep, kadife, mikado gibi daha dolgun ve tok kumaşlar seçmeniz doğru olur. Ilkbahar-yaz sezonu için ise ipek organze tül, şifon gibi uçuşan hafif kumaşlar seçilmelidir.

Akşam gerçekleşecek olan resepsiyonlar genellikle otellerin balo salonları gibi özel dekorasyonu ve daha ağır atmosferi olan mekanlarda yapıldığı için kristal işlemeler, kabarık balo etekleri, uzun duvaklar ile istediğiniz kadar görkemli olabilirsiniz. Gündüz yapılacak bir tören için ise gösterişten kaçıp, dantel veya tül gibi romantik dokuları tercih etmeniz yerinde olur. Şatafatlı bir gelin olmak yerine romantik bir prenses olmak gündüz gelinlerine daha çok yakışır.

Provada sabırlı olmak şart. Prova sırasında sabırlı olun. Aradığınız gelinliği bulana kadar denemekten kaçınmayın. Gelinlik butiklerinin çoğu randevu ile çalıştığı için ayrılan süre tamamen size aittir.

Provaya giderken düğün günü giyeceğiniz iç çamaşırlarınızı yanınıza alın.

Gelinliğinizin altına giyeceğiniz ayakkabı da prova günü mutlaka yanınızda olmalı. Tören sırasında giyeceğiniz yüksek topuklu ayakkabılar size daha uzun ve ince bir görüntü kazandırır. Ancak rahat edip bol bol dans etmek istiyorsanız son yıllarda pek çok gelinin yaptığı gibi partinin eğlenceli kısmı başlarken, yüksek topuklu ayakkabılarınızı rahat, spor ayakkabılar ile değiştirerek dans edebilirsiniz.  

Büyüklerinizin sözünü dinleyin. Hayalinizde yarattığınız gelinlik her zaman sizin için doğru karar olmayabilir. Lütfen bu konuda tecrübesi sizden daha fazla olan moda evi yetkililerinin veya terzinin de tavsiyelerine kulak verin.

Gelinliğiniz, saç modeliniz ve makyajınız konusunda da size yol göstereceği için düğün gününden önce muhakkak gelinliğinizi kuaförünüze ve makyözünüze gösterin. Hatta mümkünse gelinliği sizin üzerinizde görsünler.

Sizin için çok özel olan gelinliğinizi düğünden sonra güvenilir bir firmada kuru temizleme yaptırın. Daha sonra da gelinliğinizi kumaştan hazırlanmış özel bir kılıf içerisinde saklayın. Unutmayın ki naylon kılıflar elbisenizin hava almasını engelleyebileceği için sararmasına sebep olur.